Serce, a seks

Choroba serca nie oznacza końca przyjemnego życia seksualnego. Dla osób aktywnych odebranie im tej aktywności mogłoby być powodem frustracji i pogorszenia stanu zdrowia.

Przygodne stosunki seksualne są niebezpieczne, ponieważ wywołują większe emocje, większy wysiłek oraz później ewentualne poczucie winy co może być powodem stresu. Związki oparte na miłości i zaufaniu nie wiążą się z nadmiernym obciążeniem serca.

Jeżeli ktoś zmarł w trakcie stosunku, co czasem może się zdarzyć , nie ma tak naprawdę z tym żadnego związku. Stan taki może powstać w każdej chwili przy wykonywanych różnych czynnościach.

Kiedy można powrócić do życia seksualnego po zawale?

Zależy to od rozległości zawału serca, czasem przechodzimy go niezauważalnie. Najlepiej zapytać się lekarza. Po próbie wysiłkowej jak już pisałam jesteśmy bezpieczni. Przy lekkim zawale może być to okres nawet od 3-4 tygodni. Mówimy tu zdecydowanie tylko i wyłącznie o stosunku ze stałym partnerem.

Wiek nie jest przeszkodą i nie należy się tego obawiać. Jeżeli jest tylko taka aktywność i zainteresowanie partnerem po 70 czy 80 roku życia jest to powód do dumy i należy cieszyć się zdrowiem i korzystać z życia, dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Sex jest zdecydowanie źródłem młodości, witalności i energii. Osoby zażywające tej przyjemności dłużej żyją i są zdrowsze.

Profilaktyka zawałów serca:

Jak reaguje serce podczas stosunku?
W trakcie wzrastającego podniecenia rośnie tętno, przyspiesza się oddech oraz wzrasta ciśnienie. Szczyt powstaje w momencie orgazmu i potem powraca do normy. Średni czas trwania stosunku wynosi 15 minut a serce poddane stresowi jest około 3 minut.

Wysiłek fizyczny i podwyższone tętno podczas stosunku, jest jedynie inną formą ćwiczenia fizycznego. Wysiłek fizyczny może spowodować bole dławicowe i one mogą również powstać w trakcie stosunku. Nie uznaje się, że stosunek jest większym wysiłkiem niż codzienne obowiązki, czynności, które się wykonujemy. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono, ze ciśnienie krwi nie podnosi się do wartości niebezpiecznych.

Każdy kto przeszedł próbę wysiłkową serca, która trwała 3 minuty może bez obaw korzystać z przyjemności jakim jest seks.